Browar własnej produkcji – jak produkować

  Browar własnej produkcji – jak produkować

  Piwo jest jednym z najpopularniejszych i cenionych z trunków. Jest kojarzone z miło spędzonymi chwilami, wyśmienitym smakiem oraz stosunkowo dogodną dla nas ceną. Współcześnie na rynku znajdziemy tysiące przeróżnych jego rodzai, przez co bardzo często trudno jest wybrać, które będzie dla nas odpowiednie. Piwa ciemne, jasne, niskoalkoholowe, bezalkoholowe, pszeniczne czy owocowe, mnóstwo wyrobów lepszej i gorszej jakości, jak to zdarza się z każdym produktem. Ażeby więc dobrać najlepszą opcję należałoby wiedzieć coś na temat piwa, jego procesie warzenia, rodzajach, kosztach, jakości oraz istotności miejsca produkcji. Najbardziej znane są bez wątpienia piwa koncernowe, czyli produkcja na szeroką skale; najczęściej są to napoje o niskiej jakości oraz cenie, ze względu na to, że produkcja oraz transport są znacznie tańsze niż w przypadku piwa kraftowego, przez wielu nazywanego tym bardziej prestiżowym, finezyjniej produkowanym. Czym więc jest piwo kraftowe? Termin ten pochodzi od angielskiego wyrażenia „craft”, czyli sztuka rzemiosła. Jak sama nazwa wskazuje jest to rodzaj piwa robionego z zaangażowaniem oraz ogromną ilością poświęconego czasu. Wytwórcami tego rodzaju piwa są pasjonaci sztuki piwnej, dla których jakość i staranność przetworzenia jest najistotniejsza. Dlaczego? Ponieważ są to minibrowary, własne browary, produkowane na wąską skalę, są bardziej unikalne w swoim smaku i zapachu. Właściciel minibrowaru jest równocześnie jego producentem i osobą, która samodzielnie zajmuje się warzeniem. Zdarza się, że trudno jest zdefiniować piwo kraftowe gdyż nie ma dokładnych cech jakie powinno ono posiadać. Jednym z bardziej kluczowych elementów wyróżniania jest miejsce oraz procedura warzenia. Aby dane piwo mogło być nazwane piwem kraftowym musi być ono produkowane autonomcznie, w warunkach domowych, co wiąże się z staraniem o jakość, a nie ilość. Piwowar piwa kraftowego powinien być znany z imienia i nazwiska, a nie tworzyć pod zarządem większej firmy, ma być to sztuka, tworzona według własnej receptury, a nie mechaniczna produkcja na szeroką skale. Nie powinien on także produkować, więcej niż 4000 hektolitrów w ciągu roku. Prawdziwe piwo kraftowe jest sporo droższe od piwa koncernowego, na półkach nie zobaczymy takiego piwa w cenie 3 czy 6 złotych, jako że ,,krafty” są bardzo często tworzone z rzadszych i droższych składników. Klienci są gotowi wydać nawet ok 20 złotych za małe w poszukiwaniu czegoś innego smakiem od piwa koncernowego. Przy wyborze powinno się jednak uważać, czy producent piwa koncernowego nie wykorzystuje tego określenia kraftu wyłącznie, aby zachęcić do kupna.

  W jaki sposób warzyć takie piwo? Wielbiciele sztuki piwnej są świadomi tego, że jest do tego niezbędny specjalny sprzęt, składniki takie jak: słód, chmiel, drożdże piwowarskie, ekstrakt słodowy oraz wiele czasu i cierpliwości. Samo warzenie trwa stosunkowo długo, około pół dnia, natomiast proces fermentowania, aż od 4 do 6 tygodni. Jest kilka etapów produkcji. Po pierwsze, zacieranie, czyli doprowadzanie do właściwej temperatury 65°C zacieru z wody i słodu. Następnie, etap filtracji tj. oddzielenie resztek ziarna od roztworu. Dalej, warzenie, ochładzanie i dodawanie drożdży. Na sam koniec oczywiście fermentacja, refermentacja i rozlew; gdy zaczynamy dystrybuować większe ilości piwa, lub otworzyć prywatny minibrowar niezbędne są maszyny rozlewnicze czy nalewarki. Proces produkcji takiego piwa wydaje się bardzo skomplikowany i jest to fakt, jednak warto pamiętać, że wystarczy motywacja i zaangażowanie. Dla miłośników sztuki piwnej jest to sama przyjemność, dlatego też, piwo kraftowe jest tak wyśmienitej jakości.Otwarcie swojego minibrowaru wymaga założenia działalności gospodarczej i dobrania dogodnej lokalizacji oraz otrzymania koncesji. Współcześnie branża minibrowarów prężnie się rozwija i prawdopodobnie w najbliższych latach będziemy mogli obserwować jego dalszy rozkwit i piwną rewolucje. Produkowanie tego napoju na własną rękę cały czas jest opłacalna; Koszt wytworzenia jednego piwa waha się w okolicach 2 złotych, w tym wypadku widzimy, że kosztuje ono mniej niż zakup piwa w sklepie.

  Piwo kraftowe, tak jak wszystkie inne ma wiele gatunków zależnie od takich składowych jak kategoria, skład, zawartość alkoholu, rodzaj fermentacji, stężenie goryczki, kolor. Wyróżniamy piwa górnej fermentacji, napój alkoholowy jest mocniejszy i bardziej bogaty w smak i aromat, piwo dolnej fermentacji natomiast jest mniej wyraziste. Piwo jasne lub ciemne, tutaj różnica leży w sposobie warzenia i składnikach. Mówi się także o piwach specjalnych, których nie sposób zaliczyć do jednego typu, z tego powodu,że cechują się one wariacjami w zakresie warzenia, dodawania różnych surowców. Na charakter piwa duży wpływa ma, powyżej wspomniany słód, czyli główny składnik piwa; to czy jest to słód jęczmienny, pszeniczny czy palony oraz przebieg jego produkcji, a także sama piana, która jest wyznacznikiem jakości.

  Jeśli chodzi o piwo kraftowe w Polsce, to jest to jedno z lepszych na świecie, jednak nadal mało popularne, jako, że piwowarzy wolą inwestować w produkcje niż w promowanie swojego towaru, zwykle jedyną wykorzystywaną reklamą jest marketing szeptany. Klienci coraz częściej wolą kupić mniej, ale lepszej jakości alkoholu za wyższą cenę, niż tracić pieniądze na tańsze piwa słabej jakości.

  Maszyny rozlewnicze do piwa